Periférikus szivattyúk

Miért Zákányszerszámház?

Hogyan működik a periférikus szivattyú?

A periférikus szivattyúk járókerék segítségével működnek, amelyet nagyszámú kisméretű, kétáramú radiális lapát jellemez (kettős bemenettel) a kerület mentén. A forgórész belsejében lévő centrifugális erők keringési áramlást generálnak a járókerék és a burkolatcsatorna között. A folyadék és a járókerék kerületi sebessége alapvetően megegyezik, míg a folyadék sebessége a burkolatcsatornán belül lényegesen alacsonyabb. Ezért a folyadék spirál alakú pályán áramlik a burkolatcsatornából a járókerékhez, amely többször megismétlődik a kerület mentén. Minél gyakrabban keletkeznek ezek az „örvények”, annál nagyobb az energiaátvitel és következésképpen a keletkező nyomás. A spirálok száma növekszik az áramlás csökkentésekor, így részleges terhelések esetén az energiaátvitel és az elnyelt teljesítmény nagyobb.

Egy olyan típus, melynek működési elve hasonlít az oldalcsatornás szivattyúra. Léteznek olyan változatai a periférikus szivattyúknak, amikre egy előtétfejet, kamrát építenek, ezáltal ezek a típusok már önfelszívó szivattyúként is alkalmazhatóak. A periférikus egy korai fejlesztésű szivattyú, amelyet közel száz éve alkalmaznak a legkülönfélébb területeken. Hosszú élettartamuknak és egyszerű szerelhetőségüknek köszönhetően eléggé elterjedtek. Tartósságukat jól példázza, hogy ma is találkozni akár 20 éve üzembe helyezett, még mindig működő darabokkal. Mivel jól bírják a terhelést, az iparban előszeretettel veszik igénybe a periférikus típusokat, ha önfelszívó szivattyúra van szükség. A szivattyúházat általában öntöttvasból gyártják, a járókereket pedig valamilyen rézötvözetből készítik.

Mi az a periférikus szivattyú?

A perifériás szivattyú egy szorosan kapcsolt centrifugálszivattyú, amelynek járókereke nagy számú radiális lapátból áll a külső szélén. A járókerék koncentrikus burkolatcsatornában forog, miközben a folyadék a lapátok és a burkolat között áramlik, és nagy mennyiségű energiát továbbít, ami a szivattyú belsejében nagy nyomásnövekedéshez vezet.

A periférikus szivattyú előnyei

A standard változatok manometrikus szívómélysége akár 8 méter is lehet, ha lábszeleppel vannak felszerelve.

Alacsony térfogatáram nagy nyomáson, hasonlóan a fogaskerék szivattyúhoz, sebességváltó nélkül. Ez azt is jelenti, hogy kompakt kialakításúak, és alacsony tengelyirányú tolóerő mellett hosszú élettartamúak.

Periférikus szivattyú tulajdonságai

A periférikus szivattyúk fő jellemzője, hogy nagyon nagy nyomást tudnak kifejteni alacsony áramlás mellett. A járókerék nagyon közel forog a szivattyú térfogatához, és a bemenet és a kimenet közötti nyomáskülönbség jelentős. Ez a fő oka annak, hogy a perifériás szivattyúk meglehetősen zajosak, ami szigorúan kapcsolódik a működésükhöz. Ebből a szempontból azonban a perifériás szivattyúk olcsóbbak, mint a centrifugális szivattyúk és egyes típusok nagy önfelszívó képességgel is rendelkeznek.

Ezért jó választás egy periférikus szivattyú!

Strapabírósága miatt gyakran alkalmazzák műhelyekben, ipari létesítményekben táp-, illetve hűtőszivattyúként. Egy periférikus szivattyú akár 90 °C-os víz szállítására is alkalmas, ezért használható melegvíz-keringtetéshez is. Hidrofor rendszer részeként biztosíthatja nyaralók, kis alapterületű kertek vízellátását.

Periférikus szivattyú használata

Ahogyan a többi önfelszívó szivattyú esetében is, a periférikus modelleket is fel kell tölteni vízzel az üzembe helyezést megelőzően.

Betöltés
Betöltés