Nem tetszik a megvásárolt termék. Milyen lehetőségeim vannak?

Fogyasztónak minősülő vásárló jogszabályon alapuló elállási és felmondási joga

A fogyasztót megilleti a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól szóló 45/2014. (II:26.) Kormányrendelet 20. §-a értelmében az üzlethelyiségben kívül kötött és a távollévők között kötött szerződés megkötése esetén a vásárlástól történő meghatározott időn belüli indoklás nélküli elállás.

Fogyasztónak minősül a Polgári Törvénykönyv 8:1. § 3. pontja értelmében az, aki a szakmája, foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körén kívül eljáró természetes személy.

A fogyasztó az elállási vagy felmondási jogát:

a) termék adásvételére irányuló szerződés esetén
aa) a terméknek,
ab) több termék adásvételekor, ha az egyes termékek szolgáltatása eltérő időpontban történik,az utoljára szolgáltatott terméknek,
ac) több tételből vagy darabból álló termék esetén az utoljára szolgáltatott tételnek vagy darabnak,
ad) ha a terméket meghatározott időszakon belül rendszeresen kell szolgáltatni, az első szolgáltatásnak,
a fogyasztó vagy az általa megjelölt, a fuvarozótól eltérő harmadik személy általi átvételének napjától;

b) szolgáltatás nyújtására irányuló szerződés esetében a szerződés megkötésének napjától
számított tizennégy (14) napon belül gyakorolhatja.

A fogyasztó az e pontban meghatározott elállási jogát a szerződés megkötésének napja és a termék átvételének napja közötti időszakban is gyakorolhatja.

Elállási jog gyakorlása:

A fogyasztó az e pontban meghatározott elállási jogát a mellékletben található nyilatkozat pontos kitöltésével, és a kitöltött nyilatkozat postai, vagy elektronikus úton küldött levél útján a jelen ÁSZF 2. pontjában feltűntetett elérhetőségre megküldeni az e pontban meghatározott határidő betartásával.

Az elállási jog gyakorlása akkor jogszerű, ha fogyasztó a 14 nap lejárta előtt elküldi a nyilatkozatot. Ennek bizonyítása a fogyasztót terheli. Amennyiben a nyilatkozatot a megjelölt határidőben, minden kétséget kizáróan igazolható módon nem küldi meg, az úgy minősül, hogy a fogyasztó nem teljesítette az elállási jog gyakorlásához szükséges feltételeket, ezért a szerződés továbbra is hatályban marad.

Postai úton történő nyilatkozat küldés esetén a postára adás dátum az irányadó, a nyilatkozatot ajánlott levél formájában szükséges megküldeni.

E-mail esetében pedig az elektronikusan küldött levél megérkezésének időpontja a meghatározó.

Elállási jogát a fogyasztó személyesen is gyakorolhatja üzlethelyiségünkben.

A vállalkozás kötelezettségei a fogyasztó elállása esetén

Amennyiben a fogyasztó az előző pontban meghatározott módon eláll a szerződéstől, akkor a vállalkozás haladéktalanul, de legkésőbb az elállásról való tudomásszerzéstől számított 14 napon belül visszatéríti a fogyasztó által ellenszolgáltatásként megfizetett teljes összeget.

Vállalkozásunk az összeget mindaddig visszatarthatja, amíg a fogyasztó a terméket vissza nem szolgáltatta, vagy kétséget kizáróan nem igazolta, hogy azt visszaküldte. A kettő közül a korábbi időpontot kell figyelembe venni.

A fogyasztó kötelezettségei elállás esetén

Ha a fogyasztó az ÁSZF-ben meghatározott módon eláll a szerződéstől, akkor köteles a terméket haladéktalanul, de legkésőbb az elállás közlésétől számított 14 napon belül visszaküldeni, illetve a vállalkozásnak átadni. A visszaküldés akkor minősül szabályszerűnek, ha a fogyasztó a terméket a határidő lejárta előtt megküldi.

Társaságunk jogosult mindaddig visszatartani a elállással érintett termék összegét, amíg a termék visszaszolgáltatásra nem került.

Elállás esetén a termék visszaküldésének költsége a fogyasztót terheli. Cégünk utánvéttel visszaküldött csomagot nem vesz át.

A fogyasztó felel a termék jellegének, tulajdonságainak és működésének megállapításához szükséges használatot meghaladó használatból eredő értékcsökkenésért. Ezen értékcsökkenéssel arányos összeget cégünk az elállási joggal érintett termék vételárának visszatérítése során érvényesíti, azaz ezen összeget a visszatérítendő vételárból beszámítással levonja. Az értékcsökkenés nagysága az elállással érintett termék jellege, értéke, valamint a fentiek szerinti használatból eredő kopás/elhasználódás mértéke alapján kerül megállapításra.

Kérdésed van ezzel kapcsolatban?

A kategória egyéb kérdései